II Niedziela Wielkiego Postu A.D. 2019 – 17 marca 2019 r.

1. Kościół w Polsce przeżywa dzisiaj Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami – tzw. Niedziela „Ad Gentes”. Został on ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski, jako wyraz pamięci i troski o polskie misjonarki i misjonarzy. Ofiary, które możemy dzisiaj złożyć do puszek, zasilą projekty ewangelizacyjne, medyczne, edukacyjne i charytatywne, realizowanych na placówkach misyjnych przez polskich misjonarzy.
  2. Już w tym tygodniu w piątek rozpoczniemy nasze rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi Ks. Marcin Delestowicz. Chociaż do Świąt jeszcze dużo czasu, to jednak warto wspomnieć, że rekolekcje pomagają także przeżyć dobrze także czas Wielkiego Postu. Pierwsza potrzeba to słuchanie Słowa Bożego. Zachęcam Was do uczestnictwa w każdym dniu rekolekcji. Słuchajmy najpierw Słowa Bożego. Skorzystajmy także z sakramentu pokuty i pojednania, a na zakończenie (uczestnicząc wcześniej każdego dnia) przyjmując komunię świętą, ofiarujmy jako zadośćuczynienie za nasze grzechy otrzymując odpust zupełny. Już dzisiaj zachęcam do modlitwy w intencji naszych rekolekcji.
  3. Spotkania rekolekcyjne są o tradycyjnych porach. Piątek i sobota – 10.00, 12.00, 17.00. Spotkania o godz. 12.00 są dedykowane dla dzieci. W piątek są dwie drogi krzyżowe: dla dzieci o godz. 11.30, a dla dorosłych i młodzieży, po Mszy Świętej o godz. 17.00. W sobotę spowiedź na pół godziny przed spotkaniami. W niedzielę na zakończenie rekolekcji nasze ofiary na tacę przeznaczymy do dyspozycji Księdza Rekolekcjonisty. Jest studentem, daleko od domu. Myślę, że nasz dar będzie mu bardzo potrzebny. Dzieci ponadto już w czwartek mają swój dzień rekolekcyjny w szkole.
  4. Na stoliku pod chórem stoi podpisana puszka. Tam składamy jałmużnę wielkopostną.
  5. Wspominałem w minioną niedzielę o propozycjach dekoracji. Jeszcze wtedy nie wiedziałem, że jest zwyczaj zbierania ofiar na kwiaty – dekorację Grobu Pańskiego. Radni przejdą i poproszą o ofiary na ten cel. Udało mi się zdobyć od Wydawnictwa Świętego Stanisława z Krakowa, małe książeczki o Bożym Miłosierdziu. Poproszę radnych o zabranie ich i przekazanie takiego upominku dla każdej rodziny.
  6. Po spotkaniu Rady Parafialnej chciałbym jeszcze podać pewne pytania – wątpliwości związane z wymianą okien. Ponieważ pojawiają się one u mnie ale też i u parafian: Czy jesteś za tym, abyśmy wymienili okna w kościele? Z jakiego materiału powinny być wykonane okna? (plastik – tańsze, cieplejsze; aluminium – droższe, zimniejsze, surowe). Ponieważ nie ma u nas dużych powierzchni nie mamy obowiązku aby robić okna z aluminium. Jaki kolor okien? Była propozycja (antracyt – szare). Wstępne ustalenia po rozmowie z przedstawicielami firm i radą: Okno na chórze pełne – fix (w przyszłości umieszczenie tam witraża); okna w zakrystiach otwierane; okna nad prezbiterium pełne – fix; okno z witrażem w prezbiterium tak samo dzielone – z przeniesieniem witraża do nowego okna. Okna w kościele otwierane tylko dwa po prawej i dwa po lewej stronie na środku. Niestety trudno jest technicznie zachować krzyże metalowe, które są na zewnątrz. Czy może jednego roku wymienić wszystkie okna? Gdyby ktoś chciał się podzielić odpowiedziami, proszę przekazać radnym lub mi osobiście.
  7. Dziękuję Paniom sprzątającym kościół, teren wokół kościoła (kartka). Dziękuję ponadto za poprawienie schodów do kościoła oraz kostki Panom Andrzejowi Buchajczykowi i Wiesławowi Staniakowi. Dziękuję Panom Krzysztofowi Jurkowi oraz synowi, a także Janowi Policha i Stanisławowi Świtkowi za rozpoczęcie wycinania krzewów które przerastały w ogrodzeniu dokoła Domu Parafialnego. Dziękuję także strażakom, za przywiezienie drewna z wycinki drzew obok boiska. Teren jest gminny więc drewno zostało przeznaczone na opał szkoły i Domu Parafialnego. Bóg zapłać.
  8. Sporo zrobił szkody wiatr, który ostatnio szaleje. Jest wiele pobitych zniczy na cmentarzu, porozrzucanych wieńców i zniczy, nawet za ogrodzeniem. Polecam się w sprzątaniu na cmentarzu – jeśli zapełnimy worki to je wywieziemy. Cieszę się pozytywnym odbiorem altanki na śmietnik. Już jest w pełni dokończona. Dziękuję też wszystkim którzy pomogli w jej wykonaniu. Polecam też sprzątanie wzdłuż dróg naszej miejscowości. Droga tak jak idziemy na cmentarz – tędy też będzie szła procesja Bożego Ciała. Wiosna się zbliża. Ja też dbam o kondycję i porządkuję.
  9. Strażacy proszą nas, abyśmy w nagłych sytuacjach – pożar, dzwonili na numer tel. 112 lub 998, a nie przybiegali i szukali strażaków. Jest to po prostu szybszy sposób komunikacji.
  10. Msze Święte w tym tygodniu są sprawowane w następujących intencjach: (kartka).
  11. We wtorek Msza Święta zbiorowa do Świętego Józefa – patrona rodzin. Intencje składamy na kartkach, przed Mszą Świętą.
  12. Dziękuję za skorzystanie w minioną niedzielę z zaproszenia. Także dzisiaj zapraszam, o godz. 15.30, na film „Bezcenne życie”.
  13. We wtorek możliwość gry na Sali gimnastycznej w szkole.
  14. Polecamy prasę katolicką: Gość Niedzielny, a w nim o nowoczesnych formach jałmużny, Niedzielę – o niedzieli misyjnej oraz Mały Gość Niedzielny – naklejki do kalendarza wielkopostnego.
  15. Wczoraj odbył się pogrzeb ś.p. Heleny Woźniak. Polećmy Ją Bożemu Miłosierdziu przez wstawiennictwo Matki Bożej: Zdrowaś Maryjo, Wieczny odpoczynek.