Liturgia Męki Pańskiej

Trwamy w jednym wielkim święcie Kościoła. Znakiem krzyża zaczęliśmy Mszę Wieczerzy Pańskiej, a błogosławieństwo otrzymamy na zakończenie Wigilii Paschalnej. Pięknym streszczeniem Liturgii Męki Pańskiej, są słowa antyfony: „Wielbimy Krzyż Twój, Panie Jezu, i wysławiamy Twoje zmartwychwstanie”. To nie tylko pamiątka śmierci Chrystusa, ale również już świętowanie Jego zmartwychwstania. Bogata Liturgia zawiera symbole:

– leżenie krzyżem, obnażony ołtarz – po to aby przeprosić Jezusa za nasze grzechy i prosić o miłosierdzie;

– czytania z pięknym opisem Męki Pańskiej Ewangelii wg. Świętego Jana Apostoła;

– modlitwa powszechna, która zawiera wiele intencji, bo i Chrystus umarł za zbawienie całego świata;

– adoracja Baranka Paschalnego – tak opisuje Św. Jan śmierć Jezusa jako zabicie baranka paschalnego. Tu znajdujemy duży związek z zwyczajami u Izraelitów. Chrystus umiera na krzyżu 14 dnia miesiąca Nisan, o godz. 15.00, dokładnie wtedy, kiedy w świątyni zabijano baranka paschalnego. Baranka smażono na dwóch rożnach w kształcie krzyża. Barankowi przebijano serce, aby wypłynęła z niego krew, i tak samo Chrystusowi przebito bok. Barankowi nie wolno było połamać kości, i tak samo Jezusowi ich nie połamano.

– adoracja Króla – trzykrotnie odsłonięty krzyż ze śpiewem: „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata” oraz nasza odpowiedź: „Pójdźmy z pokłonem” i chwila adoracji na obu kolanach, przygotowują do adoracji. Podejdziemy do niego i ucałujemy go, bo krzyż jest rajskim drzewem życia, jest znakiem zmartwychwstania i triumfu.

– dzisiaj nie celebruje się Eucharystii, ale liturgię uprzednio konsekrowanych darów. Przyjmujemy Komunię Świętą z Eucharystii, z chleba, który był konsekrowany w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej.

– ostatnim momentem jest przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, czyli grobu Pańskiego. Tam do godz. 22.00 oraz jutro od 8.00 do 13.30 i od 19.00 do Wigilii Paschalnej będziemy czuwać przy Chrystusie.

Fotorelacja