Niedziela Palmowa Męki Pańskiej A.D. 2023 – 02 kwietnia 2023 r.

1. Dzisiaj przypada 18 rocznica odejścia do Domu Ojca Świętego Jana Pawła II. Zawierzamy się Jego szczególnemu wstawiennictwu.
  2. Dzisiaj wkraczamy w obchody Wielkiego Tygodnia. To bardzo ważny czas dla wszystkich katolików. Zachęcam, aby go we właściwym usposobieniu przeżywać: z czystym sercem oraz wyciszeniem i modlitwą.
  3. O godz. 17.00 zapraszamy dzisiaj na naszą Drogę Krzyżową po Oleśnikach. Rozpoczniemy przy kościele.
  4. Gdyby ktoś jeszcze potrzebował skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, jestem w konfesjonale na pół godz. przed Mszą Świętą.
  5. Zbliża się szczególny czas – Triduum Paschalne. To jedna Liturgia, która rozpoczyna się znakiem krzyża w Wielki Czwartek, na początek Mszy Świętej, a kończy się Zmartwychwstaniem Pańskim. To 3 Misteria Chrystusa: Ukrzyżowanego, Pogrzebanego i Zmartwychwstałego. Te 3 dni liczone są od czwartku wieczora. Czyli trzeci dzień to Zmartwychwstanie, które już zaczynamy świętować w Wielką Noc. Znajdźmy czas na całość Triduum. Odłóżmy wtedy zbędne praca. Więcej ich wykonajmy do czwartku, tak aby wygospodarować czas dla siebie i odkrycia Misterium Paschy. Szczegółowy program Triduum Paschalnego znajduje się na plakatach, stronie internetowej oraz wyłożone są pomoce wraz programem do zabrania. Podam jednak też wszystkie informacje. Triduum rozpoczniemy Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej, w czwartkowy wieczór, o godz. 18.00. Po niej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do ciemnicy – miejsca wystawienia NS, gdzie będziemy czuwać na modlitwie (po Liturgii, przez całą noc i piątek). Serdecznie zapraszam parafian indywidualnie oraz w wyznaczonych porach w nocy z podziałem na rejony (kartka). Cały Wielki Piątek jest szczególny, dlatego zapraszam w dowolnych godzinach na czuwanie do kościoła (nieraz może trudno to zrozumieć, ale to dzień gdzie Ciało Jezusa Chrystusa spoczywa w grobie i dla nas wystawione jest w NS. Dlatego pamiętajmy aby także w dzień w piątek Pan Jezus nie był sam i odwiedzajmy indywidualnie i rodzinnie kościół – tak samo w sobotę zostańmy dłużej czy przyjdźmy wcześniej przed poświęceniem pokarmu. Na 10.00 w piątek, zapraszam do indywidualnego czuwania dzieci i młodzież. O godz. 11.00 w Wielki Piątek – Droga Krzyżowa. O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia. Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek, o godz. 18.00. Tego dnia obowiązuje post ścisły. Ofiary, które złożymy w Wielki Piątek przy adoracji krzyża przekażemy na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Czuwanie przy Grobie Pańskim do godz. 22.00. W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów o godz. 9.00, 11.00 i 13.00. Tego dnia, od godz. 8.00 do 13.30 adoracja przy Grobie Pańskim, a o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia. Znajdźmy czas tego dnia też na wyciszenie i modlitwę tu w świątyni – nie tylko przy poświęceniu pokarmów. Tego dnia chociaż nie obowiązuje post, możemy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wigilię Paschalną rozpoczniemy, o godz. 20.00. Składa się z czterech części: Liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej oraz liturgii eucharystycznej. Przynieśmy ze sobą świece od chrztu, abyśmy odnowili nasze przyrzeczenia chrzcielne. To już podczas tej Liturgii w Wielką Noc zabrzmi radosne Alleluja. Woda będzie poświęcona podczas tej Liturgii o godz. 20.00 i dostępna przez cały okres wielkanocny. Procesja rezurekcyjna rozpocznie się, w niedzielę, o godz. 6.00, a po niej Msza Święta. Następna będzie, o godz. 11.00. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte o godz. 9.00 i 11.00.
  6. Przypominam o jałmużnie wielkopostnej i ofiarach na dekorację Grobu Pańskiego.
  7. Bóg zapłać za ofiary: w kwocie 300 zł.
  8. Na stoliku są do kupienia baranki i palmy.
  9. Dziękuję Paniom sprzątającym kościół. (kartka). Bóg zapłać za wykonanie listew wykończeniowych na chórze, pod chórem oraz na schodach.
  10. Trwają prace przy Domu Parafialnym. Bóg zapłać za wywiezienie gruzu Panu Piotrowi i Kamilowi. Został także zamontowany nowy piec do ogrzewania na pelet (w ramach projektu gminnego). Są do oddania rynny – proszę o kontakt.
  11. Została wykonany nowy mebel do kościoła – miejsce przewodniczenia.
  12. W II Niedzielę wielkanocna – Miłosierdzia Bożego, będzie zmieniony porządek Mszy Świętych. Zostaną odprawione o godz. 10.00 i 12.00. O godz. 10.00 Msza Święta będzie transmitowana przez TVP Lublin. Zapraszam do obecności szczególnie na tej Mszy Świętej (relację później sobie obejrzymy, a będzie przynajmniej też z nami).
  13. Msze Święte w tym tygodniu są sprawowane w następujących intencjach: (kartka).
  15. W czwartek odbył się pogrzeb ś.p. Stanisławy Leokadi Madeja. Polećmy Ją Bożemu Miłosierdziu przez wstawiennictwo MB. Zdrowaś Maryjo … Wieczny odpoczynek …