XVII Niedziela w ciągu roku A.D. 2021 – 25 lipca 2021 r.

1. Dzisiaj obchodzony jest w Kościele w Polsce dzień solidarności z poszkodowanymi w powodziach i nawałnicach w Europie. Pamiętamy w tym czasie o ofiarach nawałnic. Na ten cel przekazaliśmy też zbiórkę ofiar do puszki w minioną niedzielę za pośrednictwem Caritas.
  2. Dzisiaj pobłogosławię pojazdy i kierowców, po Mszach Świętych. W kościele można nabyć breloczki (ze Św. Krzysztofem, MB Częstochowską i Św. Janem Pawłem II), kupowałem je w cenie 2 i 2,50 zł. Podczas błogosławieństwa będziemy mogli złożyć ofiary w ramach akcji MIVA, z której dochód jest przeznaczony na zakup samochodów itd. dla polskich misjonarzy. Ta akcja to 1 grosz za 1 szczęśliwie przejechany kilometr.
  3. Dzisiaj po raz pierwszy obchodzimy – ogłoszony przez papieża Franciszka – Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Z tej okazji Ojciec Święty przygotował Orędzie zatytułowane „Ja jestem z tobą przez wszystkie dni”. Udzielony dzisiaj zostaje odpust osobom starszym, chorym, samotnym i niepełnosprawnym uczestniczącym w jednej z Mszy św. odprawianej z tej okazji. Odpust obejmie również tych, którzy ze względów zdrowotnych będą uczestniczyli we Mszy św. za pośrednictwem telewizji, radia lub Internetu. Jednocześnie udziela się także odpustu tym wszystkim, którzy w tym Dniu wykonają „uczynek miłosierdzia” – odwiedzając samotną osobę starszą, a w miejscach gdzie władze publiczne wyraźnie zabraniają osobistych odwiedzin, możliwe jest także uzyskanie odpustu poprzez spotkanie wirtualne.
  4. A w naszej parafii widzę duży potencjał babć i dziadków. Z tej okazji przygotowaliśmy niespodziankę i dla dziadków i od dziadków dla wszystkich (rozwinąć)
  5. Jutro wspominamy dziadków Jezusa Chrystusa a rodziców NMP – Joachima i Annę – odpust w Lubartowie, w czwartek Św. Martę, a w sobotę Św. Ignacego z Loyoli.
  6. W następną niedzielę rozpoczynamy sierpień – miesiąc Maryjny, a także miesiąc abstynencji do której serdecznie zachęcam,
  7. Kościół sprzątały (kartka).
  8. Rozliczenie zbiórki:
Rejon Radnego (-ej)Kwota
BubiczAndrzej1990
BuchajczykAndrzej1750
IwańczukWiesław1640
PaluchKazimierz920
JurekKrzysztof1220
Tarnogórska-BurakJulita1000
BanakJolanta2905
PituchaJulian3140
OleksiejPaweł1090
PuławaRegina1820
WójcikPiotr2350
 Razem19825

Zapłaciłem ostatnią ratę za okna 10000 zł. Panu Krzysztofowi złożyłem też życzenia imieninowe i podziękowanie. Przyjadą jeszcze z tej firmy aby nam wyregulować okna za darmo. Pozostała kwota jest na utrzymanie cmentarza, na organizację odpustu i bieżące sprawy gospodarcze. Myślę, że do odpustu pojawią się elementy dekoracyjne na ołtarzu i na ambonie, więc za nie też od razu zapłacimy. Bóg zapłać Radnym za zebranie pieniędzy i Was trud, a wszystkim za ofiarność, wg. tego kto co mógł i uważał (od 20 zł do 200 zł). Bóg zapłać.

Co dalej? Trochę już wspomniałem o tym Radnym. Pomyślmy. Co do kościoła, pewnie potrzebna będzie wymiana drzwi, kiedyś izolacja fundamentów, itd. Co do Domu Parafialnego to wymiana ogrzewania, ocieplenie, izolacja fundamentów, itd. Czy to jest realne. Powoli tak. Jednak przez długi już czas zacząłem się rozglądać za różnymi projektami – dofinansowaniami. Nie jest to proste ani łatwe. Jednak w ostatnim czasie zleciłem firmie consultingowej Opoka, przyjrzenie się bliżej temu co mamy i temu gdzie starać się o dofinansowanie. Jest dobry konkurs – o ile będą kolejne edycje z Narodowego Programu Ochrony Środowiska, gdzie dofinansowanie sięga nawet 95%. Nie będzie raczej ogłoszony nabór w tym roku, może w następnym roku. Jednak chcę abyśmy poczynili pewne kroki. Na stronie internetowej parafii pojawi się zakładka remonty, gdzie będą zamieszczane informacje o składanie ofert konkursowych – w najbliższym czasie o zrobienie audytu energetycznego Kościoła i Domu Parafialnego. To jest bazą do tego aby zacząć pisać projekt. Jest szansa, że wszystkie koszty które będziemy ew. ponosić z audytem, będą kwalifikowane – czyli zrekompensowane w projekcie, jeśli będzie realizowany.

To wszystko mówię na razie nie po to aby rozbudzać nasze marzenia, ale po to, że to może być realne, a kiedy będzie potrzeba złożyć projekt będziemy mieć już gotowy. Nie wiemy jakie będą jeszcze konkursy i jakie szanse pozyskania środków, niemniej proszę Was też o modlitwę w tej intencji.

Chcemy też gromadzić powoli pieniądze – oszczędzać, tak aby kiedy będzie potrzeba wniesienia wkładu własnego mieć jakieś pieniądze. Oczywiście to wszystko co jest bieżącą potrzebą, czy już planem będzie realizowane.

• Msze Święte w tym tygodniu są sprawowane w następujących intencjach: (kartka).
  • Polecam aby zabrać i czytać prasę katolicką.