XXII Niedziela w ciągu roku A.D. 2019 – 01 września 2019 r.

 1. Dzisiaj mija 80 lat od agresji III Rzeszy Niemieckiej na II Rzeczpospolitą. 1 września 1939 r. rozpoczęła się druga wojna światowa. Ponad dwa tygodnie później – 17 września 1939 r. – do ataku na Polskę ruszyła także Armia Czerwona. Po ponad wiekowej niewoli i po dwóch dekadach budowy niepodległej Polski pokolenia II Rzeczpospolitej znów znalazły się w sytuacji naszych przodków z końca XVIII wieku. Między wrogimi nam sąsiadami, tym razem nazistowskimi Niemcami i sowiecką Rosją. Wojna obronna Polski 1939 r., w tym bitwa o Westerplatte, były świadectwem heroizmu polskiego żołnierza. Nie uniknęliśmy klęski i rozpoczęły się okupacje, których skutki mimo tych 80 lat nosimy w sobie do dziś. Bo celem obu okupantów, niemieckiego i sowieckiego, była likwidacja Polski. Likwidacja polskiego narodu i państwa, wszystkiego tego, co udało nam się zbudować przez dziesięć wieków. Agresja wobec Polaków i ich eksterminacja były przez niemieckie i sowieckie władze wręcz „naukowo” zaplanowane. Poza pozbawianiem życia polskich elit – kluczowe było również zlikwidowanie polskich szkół, uniwersytetów, kultury, a także polskiej własności, a przede wszystkim stałe gnębienie i szykanowanie Polaków – ich „uciemiężenie” trudnościami życia codziennego. Polska poniosła relatywnie do innych państw największe straty osobowe i materialne z wszystkich krajów walczących i okupowanych. Prawdopodobnie zginęło ok. 5,9 mln osób z polskim obywatelstwem. Najważniejsza lekcja, która płynie dla nas dzisiaj z drugiej wojny światowej, to budowa silnego państwa tworzonego przez dumne elity pozbawione kompleksów, odważnie odpowiadające na wyzwania współczesności i silne poczuciem własnej tożsamości. Lojalne i wierne Polsce. Zdolne do czynu i nie lękające się przeciwności. Potrzebujemy odbudowy niepodległościowego etosu, którego zbyt mało jest w polskim życiu publicznym – stwierdził prezes IPN Jarosław Szarek.
 2. Dzisiaj, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbędą się obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej z udziałem Prezydenta RP oraz delegacji zagranicznych. Zwieńczeniem uroczystości o godz. 14.00 będzie moment, w którym zabrzmi dźwięk specjalnie na tę okazję przygotowanego dzwonu z przesłaniem „Pamięć i Przestroga”. Chcemy wspólnie upamiętnić ten ważny moment poprzez dźwięk także naszych dzwonów. Uczynimy to, o godz. 12.00. Będzie to także forma wspomnienia o ofiarach najtragiczniejszej wojny w dziejach ludzkości i oddania hołdu polskim żołnierzom, którzy z najwyższym poświęceniem bronili Ojczyzny.
 3. Dziękuję Bogu za piękny czas naszych Uroczystości Odpustowych. Za o. Jerzego, za wszystkich, którzy ofiarą, a także swoją pracą pomogli w zorganizowaniu tych wydarzeń. W Waszej intencji odprawiłem w czwartek Eucharystię.
 4. Podsumowanie zbiórki:
Zbiórka
      na okna dożynki
1 Bubicz Andrzej 1000 220
2 Buchajczyk Andrzej 1130 370
3 Iwańczuk Wiesław 955 275
4 Paluch Kazimierz 650 190
5 Jurek Krzysztof 750 300
6 Dzirba Czesława 1125 230
7 Niedziela Teresa 1530 250
8 Pitucha Julian 1900 515
9 Oleksiej Paweł 970 280
10 Wilk Barbara 1220 235
11 Wójcik Piotr 1710 420
      12940 3285
 • Z pieniędzy na dożynki pozostało ok. 300 zł oraz 10 kg krówek. To przeznaczymy na organizację naszego Festynu Parafialnego w 36 rocznicę erygownia naszej parafii. Odbędzie się w niedzielę 29 września. Szczegółowy program będziemy jeszcze podawać. Za tydzień po Mszy Św. O godz. 11.00 zapraszam na spotkanie wszystkich chętnych do organizacji Festynu – także młodzież. Podczas festynu będzie kiermasz ciast – przynosimy je tradycyjnie w dniu festynu do remizy oraz loteria fantowa – Fanty już przynosimy do Domu Parafialnego lub do zakrystii. Podczas festynu będzie pokaz mody rowerowej, przejazd dokoła Oleśnik oraz wyścig rowerowy elity (dorosłych – w tym księża z dekanatu). Będą także zawody „Strongmen Oleśniki” (bele słomy są już gotowe do turlania J).
 • Już jutro rozpoczniemy nowy rok szkolny, Mszą Świętą o godz. 9.00. Zapraszam dzieci, młodzież i rodziców. Zapraszam także do skorzystania ze spowiedzi w najbliższym czasie i systematyczności w udziale we Mszy Świętej. Za tydzień w niedzielę podczas Mszy Św. o godz. 11.00 poświęcenie tornistrów i przyborów szkolnych. Dzieci od dzisiaj wraz z błogosławieństwem otrzymują Ziarna. Na odwrocie znajdują się zadania. Rozwiązane – wycięty pasek przynosimy na następną niedzielę do kościoła i wrzucamy do koszyczka przy ołtarzu. Zwracam się z prośbą do rodziców, aby zorientować się i poprosić o przekazanie książek do religii z klas starszych (oprócz przedszkola). Prosiłem w tamtym roku aby szanować książki. Jeżeli są w dobrym stanie można je przekazać młodszym kolegom. Gdyby ktoś nie miał książki w poniedziałek w szkolę będę przyjmował zapisy. Ćwiczenia kupię wszystkim uczniom i dostarczę do klas. Pieniądze można zebrać klasowo. Miło mi było słuchać w szkole na radzie pedagogicznej sprawozdania Pani Dyrektor z wyników egzaminów 8 kl. Nasza szkoła była najlepsza w Gminie i nie tylko. Miała bardzo dużą przewagę nad innymi. Dziękuję nauczycielom za wysoki poziom nauczania, a uczniom – już absolwentom za poważne podejście do egzaminów.
 • W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca września. Nabożeństwa po Mszach Świętych. W piątek odwiedzę chorych od godz. 9.00, w sobotę różaniec o 17.30.
 • Dziękuję za pielgrzymowanie wczoraj do Wąwolnicy. W sobotę i niedzielę są uroczystości odpustowe w Chełmie. Planuję pielgrzymkę autokarową w sobotę na Mszę Świętą o 18.00, na Apel Jasnogórski i Drogę Krzyżową po Kalwarii Chełmskiej. Wyjazd o godz. 16.00, powrót ok. 23.00. Zapisy w zakrystii, lub telefonicznie.
 • Na wymianę okien złożono ofiary: 50 zł i 50 zł. Bóg zapłać.
 • Kościół sprzątały (kartka). Intencje na bieżący tydzień (kartka).
 • Polecamy prasę katolicką: Gość Niedzielny, Niedzielę, Mały Gość Niedzielny (z linijką, aby mierzyć wysoko).
 • Dzisiaj przy wyjściu z kościoła możemy złożyć ofiary na Caritas „Tornister pełen uśmiechu” dla dzieci na przybory szkolne.
 • Wczoraj odbył się pogrzeb śp. Mariana Kosteckiego. Polećmy go Miłosierdziu Bożemu, przez wstawiennictwo Matki Bożej: Zdrowaś Maryjo …