Zesłanie Ducha Świętego A.D. 2019 – 09 czerwca 2019 r.

1. Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy Okres Wielkanocy. Prosimy dobrego Boga, aby na nowo pozwalał nam odkrywać dary Ducha Świętego i nimi żyć na co dzień.
  2. Jutro Święto NMP Matki Kościoła – drugi dzień „Zielonych Świąt”.
  3. We wtorek wspomnienie Św. Barnaby Ap., w środę bł Władysława Gorala, w czwartek Uroczystość Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana – tego dnia po Mszy Świętej Różaniec Fatimski, a w piątek wspomnienie bł Michała Kozala.
  4. Za tydzień Uroczystość Najświętszej Trójcy. Tacę złożymy na Seminarium Duchowne.
  5. Słowo Metropolity Lubelskiego po odejściu śp. Arcybiskupa Bolesława Pylaka

Umiłowani w Chrystusie Panu!

W dniu 6 czerwca w południe odszedł do Domu Niebieskiego Ojca Ksiądz Arcybiskup Bolesław Pylak. Odszedł w momencie, w którym Kościół modlił się do Maryi, Królowej nieba, radującej się ze zmartwychwstania Chrystusa, który jest naszym życiem i zmartwychwstaniem.

Ks. abp Bolesław Pylak urodził się 20 sierpnia 1921 roku. Święcenia prezbiteratu przyjął 29 czerwca 1948 roku z rąk ówczesnego biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studiował teologię dogmatyczną, a następnie pełnił funkcję wykładowcy i profesora. Przez wiele lat był wicerektorem seminarium duchownego.

Święcenia biskupie przyjął w dniu 29 maja w 1966 roku, obierając zawołanie „Tobie, Panie, zaufałem”. Był pierwszym biskupem wyświęconym w II tysiącleciu chrześcijaństwa w Polsce. Przez dziewięć lat posługiwał jako biskup pomocniczy. W latach 1975-1997 pełnił posługę biskupa diecezjalnego i Wielkiego Kanclerza KUL, a w latach 1992-1997 pierwszego arcybiskupa metropolity lubelskiego.

Czas jego pasterzowania zaowocował licznymi inicjatywami i działaniami. Wspierał aktywnie tworzenie wspólnot modlitewno-formacyjnych wśród laikatu, rozwijał działalność dobroczynną w parafiach. Jako wielki czciciel Matki Bożej przeprowadził kilka uroczystości koronacyjnych w sanktuariach maryjnych. Zwołał II Synod Diecezji Lubelskiej. Przyczynił się do budowy ponad 400 kościołów i kaplic, pomnożył znacząco ilość parafii w diecezji. Zabiegał o wzrost powołań kapłańskich i zakonnych, troszcząc się o należytą formację alumnów. Założył katolicką rozgłośnię radiową oraz wydawnictwo diecezjalne. W roku 1987 miał szczęście gościć w Lublinie świętego Jana Pawła II.

Jako Wielki Kanclerz KUL zabiegał o wysoki poziom nauczania akademickiego i o pełną wolność dla Uniwersytetu.  Za swoją działalność patriotyczną i zasługi w walce o niepodległość otrzymał szereg ważnych odznaczeń. Dzięki osobistej postawie pokory, skromności i umiejętności dostrzegania ludzkich trosk wierni oraz duchowieństwo archidiecezji otaczali go wielkim szacunkiem, czcią i wdzięcznością.

Serdecznie zapraszam wszystkich na uroczystości pogrzebowe do naszej Archikatedry w najbliższy wtorek, 11 czerwca, o godzinie 11.00. Zamiast wieńców i kwiatów prosimy o ofiarę na rzecz Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Wdzięczni za dziesięciolecia gorliwej posługi zmarłego Pasterza zanosimy gorącą modlitwę do Chrystusa Zmartwychwstałego, aby dał Mu udział w radości i chwale nieba. Niech w progach ojcowskiego Domu przyjmie Go Maryja, Oblubienica Ducha Świętego i Matka Kościoła.

Wasz Biskup Stanisław

• Dzieci dzisiaj przeżywają swoją Rocznicę I Komunii Świętej. Jeszcze raz serdecznie dziękuję za prace wykonane na rzecz parafii oraz za przygotowanie kwiatów.
  • W sobotę wyjeżdżamy na pielgrzymkę do Kodnia. Wyjazd o godz. 8.30 z naszego parkingu. Zabierzmy jakieś kocyki, tak aby później też pięknie spędzić czas na błoniach Sanktuarium. Posiłek zabierzemy, ale wydamy go dopiero ok. 13.00 więc do tego czasu można także coś zabrać we własnym zakresie. Wrócimy na godz. 17.00.
  • Dziękuję sprzątającym kościół (kartka) oraz za przygotowanie brzózek. Intencje na bieżący tydzień (kartka).
  • W ostatnim czasie złożono ofiary bezimienne na kościół (wymianę okien): 300, 120, 100, 100. Bóg zapłać.
  • Polecamy prasę katolicką: Gość Niedzielny, Niedzielę, Mały Gość Niedzielny.