Zesłanie Ducha Świętego A.D. 2020 – 31 maja 2020 r.

D E K R E T

dotyczący dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej

W związku ze zniesieniem limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, co daje faktycznie możliwość udziału w liturgii wszystkim wiernym, począwszy od Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, przypadającej 31 maja 2020 r., zgodnie z kan. 87 § 1 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego, odwołuję udzieloną wcześniej ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane.

Jednocześnie utrzymuję dyspensę dla:

• osób w podeszłym wieku

• osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura)

• osób, które czują obawę przed zarażeniem.

Dziękując Bogu za opiekę i błogosławieństwo w trudnym czasie epidemii, zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej, szczególnie z sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii.

+ Stanisław Budzik

Arcybiskup Metropolita Lubelski

1. W Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która kończy Okres Wielkanocny, miło nam przeżywać już udział w Liturgii bez limitu wiernych. Pewnie będziemy się jeszcze trochę uczyć chodzenia do kościoła. Chociaż już nie jesteśmy z tego zwolnieni. Wymaga to od nas wysiłku, ale też i odwagi (nie tylko takiej związanej z epidemią ale odwagi wiary). Do takiej odwagi zachęcają nas Święci (Maksymilian Maria Kolbe oraz bł. Maria Karłowska, którą w Liturgii wspominamy w najbliższą sobotę). Zachęcam do modlitwy przez Jej wstawiennictwo, choćby litanią, która jest zawarta w wydrukowanych folderach. Prośmy Ducha Świętego o taką odwagę wiary i życia darami, których nam udziela.
  2. Jutro w drugi dzień Zielonych Świąt, modlimy się przez wstawiennictwo NMP Marki Kocioła o potrzebne dary dla kościoła powszechnego i naszego lokalnego, szczególnie o dobre przygotowanie do Misji Parafialnych.
  3. Zachęcam od jutra do udziału w nabożeństwach czerwcowych, ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa, po Mszy Świętej o godz. 18.00.
  4. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek, sobota miesiąca. Nabożeństwa po Mszy Świętej. W czwartek Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego kapłana. Będziemy pamiętali w modlitwie za kapłanów pochodzących z naszej parafii.
  5. W następną niedzielę Uroczystość Najświętszej Trójcy.
  6. Podsumowując czas wielkiego postu i Wielkanocy, chciałbym serdecznie podziękować za odwagę wiary (nie za brak roztropności) i obecność podczas nabożeństw, adoracji, Liturgii wielu naszych parafian. Stąd czerpaliśmy siłę i tu prosiliśmy o siłę i oddalenie epidemii od nas. To tu przychodząc do kościoła utrzymywaliście także nasza parafię finansowo, także zamawiając dodatkowe intencje. Bóg zapłać za Waszą postawę, która także i mnie mobilizowała i dawała siły. Chcę złożyć też podziękowanie Ks. Marcinowi, który przez cały ten czas był z nami. Księże jubilacie (9 rocznica święceń prezbiteratu) modliłeś się z nami, posługiwałeś nam, wnosiłeś sporo świeżości. Dziękując za Twoją obecność, przed Twoim wyjazdem już do domu, chcemy Cię zapewnić o naszej pamięci i modlitwie za Ciebie oraz zaprosić nie tylko po wakacjach, ale także i wtedy kiedy będziesz przyjeżdżał na uczelnię do Lublina, a szczególnie na odpust. Drzwi Kościoła i Domu Parafialnego są otwarte.
  7. Ostatnio oszukałem w ogłoszeniach mówiąc o finansach, że po dzisiejszej niedzieli będziemy na plusie. Otóż już przed niedzielą byliśmy na plusie. Bóg zapłać za kolejne ofiary (100 zł, 200 zł i 1000 zł).
  8. Boże Ciało już za niecałe dwa tyg. Msze Święte będą, o godz. 8.00 i 10.00, a po Niej procesja (schodząc z posesji kościoła skręcimy w lewo, a później w prawo na poprawiony most, I ołtarz przy posesji Państwa Czyżów, potem przejdziemy traktem w stronę Zapłocia i II ołtarz przy posesji Pani Barbary Ciepłowskiej, przejdziemy dalej, przez Żużlówkę, aż do skrzyżowania z drogą na Trawniki, III ołtarz przy krzyżu po drugiej stronie posesji Państwa Musiejów, skręcimy w prawo i IV ołtarz przy ogrodzeniu szkoły, przy Figurze MB, następnie dołem obok straży wrócimy do kościoła.
  9. W piątek zapraszam na Mszę Świętą i później na spotkanie w kościele młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania.
  10. W następną niedzielę zapraszam na Mszę Świętą o godz. 11.00, rodziców i dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej, a po Mszy Świętej na spotkanie w kościele.
  11. Bóg zapłać za sprzątanie kościoła. (kartka).
  12. Intencje Mszalne na bieżący tydzień (kartka).
  13. Polecam aby zabrać Gościa Niedzielnego, Niedzielę.
  14. Za tydzień ofiarami do puszki wesprzemy budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.