Dzisiaj dziękujemy Bogu, za 38 lat istnienia naszej parafii. Dokładnie 3 października 1983 roku Abp Bolesław Pylak powołał naszą parafię. Już wtedy od 2 lat budowany był kościół. Czyli rozpoczęto budowę naszego kościoła równo 40 lat temu. Przypomnijmy, że najpierw miała to być kaplica dojazdowa wtedy parafii Trawniki. Pan Bóg już wcześniej zaplanował uczynić naszą wspólnotę Oleśnicką, parafią. Świadczą o tym różne wydarzenia, które są znakami Pana Boga. Choćby przygotowywanie miejsca poprzez budowę najpierw kapliczki MB Bolesnej, gdzie wielu ludzi modliło się, aż w końcu w 1949 roku mogły się tam odprawiać Msze Święte. Takim znakiem są też relikwie Świętych. Ludzie tam trwali na modlitwie i to tam Ks. Mieczysław Bochyński po raz pierwszy ogłosił, że będzie w Oleśnikach kościół. Dziękujemy dzisiaj także za konkretne osoby: Ś.p Abp Bolesława Pylaka i naszego rodaka Ks. Mieczysława Bochyńskiego – inicjator powstania parafii i budowy kościoła; ś.p Ks. Stanisława Gołebiowskiego – proboszcza parafii Trawniki, za którego rozpoczęto budowę kościoła; ś.p. ks. Stanisław Dudziński, który nadzorował budowę kościoła, 1983 – 1985; ks. Stanisław Koproń – proboszcz w latach 1985 – 1997, który kończył budowę kościoła, budynku Domu Parafialnego, cmentarza grzebalnego; ks. Kazimierz Gacan – proboszcz w latach 1997 – 2000; ks. Zygmunt Klich – proboszcz w latach 2000 – 2005 oraz ks. Jerzy Wesołowski – proboszcz w latach 2005 – 2018. Parafia to przede wszystkim parafianie. Wiele osób od początku, a także teraz włączało się w to wszystko co dzisiaj mamy. Dziękuję Bogu za tych, którzy już odeszli do Domu Ojca i polecam ich Bożemu Miłosierdziu. Dziękuję za Was, którzy dalej prowadzicie to dzieło. Modlę się, aby wszystko co robimy, przede wszystkim było na Bożą chwałę, tak abyśmy razem zmierzali do zbawienia.
Miniony Festyn Parafialny był także okazją do pokazania parafii – czym ona jest; tym bardziej kiedy tak wiele osób spoza parafii nas odwiedziło. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za niestrudzoną pracę przy Festynie (przygotowaniu oraz podczas festynu). To wielkie dobro, że chcemy i możemy sobie pomagać. Kiedy poprosiłem na zakończenie o pomoc w poznoszeniu wszystkiego – posprzątaniu, to w ciągu 20 min. wszystko było poznoszone.
Dzisiaj także oddajemy cześć relikwiom Świętego Antonina, zm. ok. 303 w Travo koło Piacenzy. Był rzymskim żołnierzem legendarnej Legii Tebańskiej. Męczennik i święty Kościoła katolickiego. Jest patronem miasta Piacenza we Włoszech i diecezji oraz szwajcarskiego miasta Sant’Antonino. Cześć oddawana ongiś jako cudotwórcy w wielu okolicach Italii i Galii, żyje dziś jeszcze w Piacenzy, która szczyci się znakomitymi pomnikami ikonografii oraz posiadaniem relikwii świętego. Starożytny kult, potwierdzony już w stuleciu po śmierci świętego, zawsze był i jest wciąż bardzo żywy w mieście i w diecezji Piacenza, która wybrała go jako patrona wraz z s. Giustina, poświęcając jej pierwszą katedrę, słynną bazylikę św. Antonina, zbudowaną w XV wieku. W martyrologii w Geronimii i w Martyrologium Romanum wspomnienie Antonino, obchodzone jest 30 września, data ta wydaje się odnosić do jego narodzin.
Zapraszam na nabożeństwa różańcowe, w niedzielę o godz. 10.30, a w ciągu tygodnia po Mszy Świętej, o godz. 16.00.
Dziękuję Panu Krzysztofowi i Pawłowi za pomoc w znalezieniu i naprawieniu przecieku w Domu Parafialnym. Nie są dlatego umyte tacki z ciast, ale są do odebrania przy Domu Parafialnym. Dziękuję też za ciasto na Festynie.
Coś o liczeniu wiernych. W ubiegłą niedzielę było nas na Mszy Świętej 354 osoby, co daje 37% (przy liczbie parafian 960 osób). To mniej o 70 osób niż dwa lata temu. Większość obecnych 58% to kobiety (mniej o 34 niż dwa lata temu). Z obecnych osób 198 przyjęło Komunię Świętą, co daje 56% co jest lepszym wynikiem niż dwa lata temu o 26 osób. Widać, że były Misje Święte! Najwięcej przystępuje do Komunii Świętej kobiet – 66%, jednak porównując z latami ubiegłymi to znaczny wzrost jest u mężczyzn. Ogólnie widać wzrost przystępujących do Komunii Świętej. To jest związane chyba też z naszą świadomością pełnego udziału w Mszy Świętej i możności zawsze przystąpienia do spowiedzi świętej. Może być tak, że większa ilość wiernych – procentowa uczestniczy we Mszy Świętej, ponieważ raczej mniej nas zamieszkuje niż 960 osób.
Dzisiaj taca na Seminarium Duchowne.
W poniedziałek wspominamy Św. Franciszka z Asyżu, we wtorek Św. Faustynę Kowalską, w czwartek NMP Różańcowej.
Za tydzień ofiarami do puszek wspieramy Fundusz Papieski – stypendialny „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Bóg zapłać za złożone ofiary na kościół: 1000 zł i 100 zł.
Kościół sprzątały (kartka).
Msze Święte w tym tygodniu są sprawowane w następujących intencjach: (kartka).