III Niedziela w ciągu roku A.D. 2023 – 22 stycznia 2023 r.

1. Dzisiaj obchodzona jest w Kościele powszechnym Niedziela Słowa Bożego. Trzeba się zachwycić Pismem Świętym i w nim rozmiłować. Trzeba je pokochać. Pokochać żywą Osobę, która jest w nim obecna jak w tabernakulum. Pokochać Pismo Święte jak Jezusa, Nauczyciela i Pana – mówił ks. Witczyk. Niedziela Słowa Bożego w zamyśle papieża Franciszka ma prowadzić do wzrostu świadomości religijnej oraz bliskiej znajomości Pisma Świętego. Zachęca nas do poświęcenia jeszcze większej uwagi głoszeniu Słowa oraz medytacji Pisma Świętego.
  2. Modlimy się za naszą Ojczyznę. Dzisiaj przypada 160 rocznica powstania styczniowego. Możemy włączyć się w taką modlitwę odmawiając choćby dziesiątek różańca. Pewna propozycja modlitwy jest przygotowana na wydrukowanych kartkach.
  3. Zakończyłem wizytę duszpasterską. Bóg zapłać za wspólną modlitwę z rodzinami w domach i tu w kościele. Bóg zapłać także za dar spotkania i poświęconego czasu, aby się chociaż na chwilę spotkać. Dziękuję za tak ustawienie pracy i Waszą obecność, czy nawet za wyznaczenie kogoś z rodziny do przyjęcia kapłana. Tak jak włączałem Wasze modlitwy, podczas Mszy Świętej, dalej to czynię sprawując Mszę Świętą za Parafian, a także pamiętając w osobistych modlitwach.
  4. Cieszę się, że na trwałe w Waszych domach ma miejsce krzyż misyjny – pamiątka – symbol czasu Misji Świętych w parafii. Cieszę się również, że przyjmowaliście obraz MB Częstochowskiej, modląc się i wpisując zawierzenia do przygotowanej księgi, która znajdzie się na Jasnej Górze. Pięknie widzieć także pamiątkowe obrazki z czasu nawiedzenia (już niektórzy oprawili w ramkę). Wiarę możemy wyznawać na różne sposoby: tu w Świątyni – wspólnotowo, ale także indywidualnie czy też rodzinnie w swoich domach. O tym także nie zapominajmy, trwając na modlitwie osobistej rano i  wieczorem, a także rodzinnej całego domu. To co jest osobistym spotkaniem z Bogiem, utwierdza się we wspólnocie. Takim czasem są sakramenty tu w kościele oraz nabożeństwa – także te Maryjne w środy i soboty.
  5. Podsumowując wizytę duszpasterską, pragnę przedstawić nasze statystyki: Mieszka nas w Oleśnikach 872 osoby (to o 38 mniej niż w minionym roku), w 23 domach mnie nie przyjęto. Mamy kilka takich domów kawalerów, gdzie od lat nie było kapłana oraz kilka domów i rodzin które z różnych powodów nie zapraszają systematycznie. Są też pojedyncze domy gdzie z powodu pracy czy też innych obowiązków rodziny nie było. Ta liczba jest niewielka ale jest (o 8 rodzin więcej przyjęło niż w minionym roku). Otaczam modlitwą zawsze całą parafię, czyli także te rodziny i osoby samotne. Przy okazji wizyty duszpasterskiej złożyliście ofiary, łącznie 27400 zł (to więcej o 5130 zł). Składam serdeczne Bóg zapłać za Waszą hojność. Już w trakcie wizyty duszpasterskiej przekazałem pieniądze za prace przy wymianie okien w Domu Parafialnym. Do zaliczki 19000 zł zapłaconej w październiku, teraz dopłaciłem 29000 zł. Całość wyszła prawie 50 000 zł. W minionym tygodniu zakupiliśmy także olej opałowy 2000 litrów na kwotę ponad 12000 zł.
  6. To co przed nami to ocieplenie Domu Parafialnego i izolacja fundamentów oraz powoli gruntowny remont wewnątrz domu. Ktoś mnie już pytał dlaczego nie wymienione są drzwi do garażu. Otóż w tamtym miejscu będzie okno (już zamówiłem) i kancelaria. Może jakiś garaż drewniany uda się dobudować. Całościowy remont jest w głowach zaplanowany z Radą Parafialną. Na pewno to czas większy niż ten rok. Dziękuję za każdą radę i pomoc już na tym etapie. Dziękuję za ofiarność, dzięki której na razie nie potrzeba aby organizować zbiórek pieniędzy (najbliższa to zbiórka gospodarcza w kwietniu, która jest także na utrzymanie cmentarza, dożynki i inne aktualne prace, w tym roku także te związane z Domem Parafialnym).
  7. W tym roku mamy kilka wydarzeń – rocznic, które chcemy pięknie duchowo przeżyć: 23 kwietnia wizytacja Biskupa i bierzmowanie w parafii. To także okazja do wdzięczności w 20 rocznicę poświęcenia kościoła. 3 października – 40 rocznica powstania parafii. A tydzień wcześniej pod koniec września 5 Festyn Parafialny. Jak widzimy są to same okrągłe rocznice. Do nich będziemy się przygotowywać i pięknie przeżywać.
  8. We wtorek wspominamy Św. Franciszka Salezego, w środę święto Nawrócenia Św. Pawła, w czwartek Św. Tymoteusza i Tytusa, a w sobotę Św. Tomasza z Akwinu.
  9. Za tydzień w niedzielę, w dniu modlitw w intencji chorych na trąd, będziemy mogli złożyć także ofiary do puszki na pomoc trędowatym.
  10. Składamy serdeczne życzenia naszym dziadkom i babciom.
  11. Do czwartku do godz. 11.00 można przywozić na parking elektrośmieci.
  12. Dziękuję Paniom sprzątającym kościół. Kościół sprzątały (kartka).
  13. Msze Święte w tym tygodniu są sprawowane w następujących intencjach: (kartka).
  14. Zachęcamy do zabrania i lektury prasy katolickiej.