Niedziela Palmowa Męki Pańskiej A.D. 2024 – 24 marca 2024 r.

 1. Dzisiaj wkraczamy w obchody Wielkiego Tygodnia. To bardzo ważny czas dla wszystkich katolików. Zachęcam, aby go we właściwym usposobieniu przeżywać: z czystym sercem oraz wyciszeniem i modlitwą.
 2. O godz. 17.00 zapraszamy dzisiaj na naszą Drogę Krzyżową po Oleśnikach. Rozpoczniemy przy kościele.
 3. Gdyby ktoś jeszcze potrzebował skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania, jestem w konfesjonale na pół godz. przed Mszą Świętą.
 4. Zbliża się szczególny czas – Triduum Paschalne. To jedna Liturgia, która rozpoczyna się znakiem krzyża w Wielki Czwartek, na początek Mszy Świętej, a kończy się Zmartwychwstaniem Pańskim. To 3 Misteria Chrystusa: Ukrzyżowanego, Pogrzebanego i Zmartwychwstałego. Te 3 dni liczone są od czwartku wieczora. Czyli trzeci dzień to Zmartwychwstanie, które już zaczynamy świętować w Wielką Noc. Znajdźmy czas na całość Triduum. Odłóżmy wtedy zbędne praca. Więcej ich wykonajmy do czwartku, tak aby wygospodarować czas dla siebie i odkrycia Misterium Paschy. Szczegółowy program Triduum Paschalnego znajduje się na plakatach, stronie internetowej. Podam jednak też wszystkie informacje. Triduum rozpoczniemy Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej, w czwartkowy wieczór, o godz. 18.00. Po niej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do ciemnicy – miejsca wystawienia NS, gdzie będziemy czuwać na modlitwie (po Liturgii, przez całą noc i piątek). Serdecznie zapraszam parafian indywidualnie oraz w wyznaczonych porach w nocy z podziałem na rejony (kartka). Cały Wielki Piątek jest szczególny, dlatego zapraszam w dowolnych godzinach na czuwanie do kościoła (nieraz może trudno to zrozumieć, ale to dzień gdzie Ciało Jezusa Chrystusa spoczywa w grobie i dla nas wystawione jest w NS. Dlatego pamiętajmy aby także w dzień w piątek Pan Jezus nie był sam i odwiedzajmy indywidualnie i rodzinnie kościół – tak samo w sobotę zostańmy dłużej czy przyjdźmy wcześniej przed poświęceniem pokarmu. O godz. 11.00 w Wielki Piątek – Droga Krzyżowa. O godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia. Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek, o godz. 18.00. Tego dnia obowiązuje post ścisły. Ofiary, które złożymy w Wielki Piątek przy adoracji krzyża przekażemy na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Czuwanie przy Grobie Pańskim do godz. 22.00. W Wielką Sobotę poświęcenie pokarmów o godz. 9.00, 11.00 i 13.00. Tego dnia, od godz. 8.00 do 13.30 adoracja przy Grobie Pańskim, a o godz. 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia. Znajdźmy czas tego dnia też na wyciszenie i modlitwę tu w świątyni – nie tylko przy poświęceniu pokarmów. Tego dnia chociaż nie obowiązuje post, możemy zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wigilię Paschalną rozpoczniemy, o godz. 20.00. Składa się z czterech części: Liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej oraz liturgii eucharystycznej. Przynieśmy ze sobą świece od chrztu, abyśmy odnowili nasze przyrzeczenia chrzcielne. To już podczas tej Liturgii w Wielką Noc zabrzmi radosne Alleluja. Woda będzie poświęcona podczas tej Liturgii o godz. 20.00 i dostępna przez cały okres wielkanocny. Procesja rezurekcyjna rozpocznie się, w niedzielę, o godz. 6.00, a po niej Msza Święta. Następna będzie, o godz. 11.00. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte o godz. 9.00 i 11.00.
 5. Przypominam o jałmużnie wielkopostnej i ofiarach na dekorację Grobu Pańskiego.
 6. Możemy zakupić czekoladowe baranki wielkanocne Caritas w cenie 12 zł. Dochód przeznaczony jest na dzieła charytatywne prowadzone przez Caritas.
 7. Bóg zapłać za pomoc i pracę w minionym tygodniu przy Domu Parafialnym, a także za użyczenie sprzętu: Krzysztofowi Jurkowi, Arkadiuszowi Jurkowi, Jackowi Czyżowi, Kamilowi Łukaszykowi, Piotrowi Musiejowi, Bogdanowi Makuchowi. Bóg zapłać także za pomoc w załadowaniu i wywiezieniu śmieci z cmentarza oraz Michałowi Wilkowi za użyczenie samochodu.
 8. Bóg zapłać także za ofiary w kwocie 100 zł.
 9. Kościół sprzątały (kartka).
 10. Msze Święte w tym tygodniu są sprawowane w następujących intencjach: (kartka).
 11. Polecam aby zabrać i czytać prasę katolicką.
 12. Prosimy już o potwierdzanie i zaliczki na pielgrzymkę na Litwę. Odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia pielgrzymkę „Litewskim Szlakiem”. To pielgrzymka m.inn. do Wilna (wraz z Ostra Bramą), Trok, Ponar i Druskiennik. Bardzo proszę zapoznać się z wyłożonym na stoliku programem, zastanowić się i powoli się zgłaszać. Zapisy na stronie internetowej, osobiście lub telefonicznie. Jest jeszcze trochę miejsc wolnych.
 13. Włączamy się do modlitwy za naszą Ojczyznę. Została przygotowana nowenna, która możemy w domach odmawiać po Apelu Jasnogórskim. Każdego dnia od soboty 16 marca, przez 9 dni, będziemy w różnych intencjach związanych z nasza Ojczyzną modlić się najpierw podczas Mszy Świętej o godz. 16.00. Te intencje będą czytane, a następnie, choćby za pośrednictwem TV Trwam możemy odmówić modlitwę Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo oraz np. modlitwę Ks. Piotra Skargi w intencji Ojczyzny. Szczegóły znajdują się na plakacie.