V Niedziela Wielkiego Postu A.D. 2019 – 07 kwietnia 2019 r.

1. Już od dzisiaj zasłaniamy krzyż by zatęsknić za widokiem ukrzyżowanego Pana. By w jakimś stopniu zdystansować się do widoku krzyża, aby na nowo na niego spojrzeć w Wielki Piątek, gdy zostanie odsłonięty na naszych oczach w obrzędzie adoracji krzyża. Ten krzyż stojący przy ołtarzu został zabrany tymczasowo spod chóru. Wróci na to miejsce po oktawie Wielkanocy.
  2. Chciałbym zwrócić uwagę na znak krzyża, który robimy na co dzień w modlitwie, a przede wszystkim w Liturgii. Widzę, że czynimy go bardzo często. Myślę, że nawet z przyzwyczajenia, nieświadomi tego czy powinniśmy w danym miejscu to robić. Otóż Liturgia podaje konkretne miejsca, gdzie powinniśmy robić znak krzyża. Są to: na początku oraz na zakończenie Mszy Świętej. Poza możemy czynić na rozpoczęcie czy zakończenie modlitw, na naznaczenie wodą święconą. Mamy także znak krzyża inny w Liturgii przed Ewangelią. Może też pojawić się wtedy kiedy jesteśmy kropieni wodą święconą. Nie czynimy więc znaku przyjmując komunię świętą, czy po przyjęciu, ani kiedy klękamy czy wstajemy. Jeżeli wykonujemy jeden gest to nie dodajemy kolejnego. Ponadto nie bijemy się w piersi w trakcie przeistoczenia, tylko patrzymy na Jezusa Chrystusa eucharystycznego.
  3. Za tydzień Niedziela Męki Pańskiej – Niedziela Palmowa. Przynieśmy palmy – mogą być naturalne z domu z donic. Liturgię, o godz. 11.00 rozpoczniemy na dworze. Wieczorem o godz. 19.00 spod kościoła rozpoczniemy Drogę Krzyżową po naszej miejscowości. Serdecznie zapraszam.
  4. Chciałbym podać już kilka szczegółów dotyczących przeżywania Triduum Paschalnego. Zapraszam do zachwycenia się tym czasem – Liturgią i do przeżycia całego Triduum. (komentarz) Szczegółowe informacje z programem umieszczone są na zewnątrz i wewnątrz kościoła, a także w przygotowanych „Krótkich pomocach liturgicznych”, które są wyłożone i możemy zabrać ze sobą. Zwrócę uwagę na godziny sprawowania Liturgii i nabożeństw. Msza Wieczerzy Pańskiej, jest o godz. 18.00, tak samo Liturgia Męki Pańskiej. Z czwartku na piątek jest czuwanie całonocne, zgodnie z propozycją rozpisaną wg. rejonów Radnych Parafialnych. Droga Krzyżowa w Wielki Piątek jest o godz. 11.00, w godzinę kiedy ją Pan Jezus rozpoczynał. Wywieszone są też Godziny Męki Pańskiej, tak jak to było w rzeczywistości i podane zostało w Piśmie Świętym. Wigilia Paschalna – najpiękniejsza część Triduum i punkt kulminacyjny, rozpoczniemy o godz. 20.00. Proszę przeczytajmy te informacje, aby już teraz dobrze przygotować się do przeżycia Paschy.
  5. Dziękuję Paniom sprzątającym kościół. (kartka) Dziękuję także za zdjęcie wykładziny z prezbiterium i starcie marmuru, a także za inne praca przygotowawcze do świąt i dekorację w kościele.
  6. Dziękuję Panu Rafałowi Banachowi za przycięcie drzew przy kościele.
  7. Msze Święte w tym tygodniu są sprawowane w następujących intencjach: (kartka).
  8. Chorych odwiedzę 12 kwietnia w piątek, od. godz. 9.00.
  9. W poniedziałek o godz. 18.30 zbiórka ministrantów. We wtorek o godz. 19.00 możliwość gry na Sali gimnastycznej.
  10. Jest możliwość aby wspólnie pojechać na drogę krzyżową w piątek na Majdanek. Wyjazd o godz. 17.00 spod remizy. To nie jest ekstremalna DK.
  11. Polecamy prasę katolicką: Gość Niedzielny (film „Ignacy Loyola”), Niedzielę.