V niedziela Wielkiego Postu A.D. 2021 – 21 marca 2021 r.

1. Przeżywamy tydzień modlitw o ochronę życia. Zachęcam do skorzystania z przygotowanych pomocy modlitewnych, wyłożonych na stoliku. Zakończymy go w czwartek w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym dniu Msze Święte, o godz. 9.00 i 17.00. Adoracja Najświętszego sakramentu w tym dniu od godz. 16.30.
  2. Za tydzień Niedziela Palmowa Męki Pańskiej rozpoczynająca Wielki Tydzień. Przypominam o duchowej odnowie, aby już w Wielki Tydzień wejść z czystym sercem i właściwie go przeżywać.
  3. Bóg zapłać za ofiary złożone w kwocie: 100 i 200 zł.
  4. Są jeszcze baranki wielkanocne i palmy w które możemy się zaopatrzyć.
  5. Przypominam o jałmużnie wielkopostnej.
  6. Za tydzień po Mszy Świętej o godz. 11.00 spotkanie kandydatów do bierzmowania.
  7. Dziękuję Paniom sprzątającym, myjącym i dezynfekującym kościół (kartka).
  8. Po spotkaniu z Radą Parafialną pragnę przekazać kilka informacji: 1) W Niedzielę Palową, o godz. 17.00 rozpoczniemy naszą Drogę Krzyżową na zewnątrz. Krzyże – stacje zostaną rozstawione dookoła kościoła oraz dokoła parkingu. Przejdziemy najpierw tak jak podczas procesji wokół kościoła i zejdziemy na parking bramą prawą, po przejściu dokoła wrócimy bramą lewą. Osoby starsze mogą sobie zostać w kościele i tu się modlić. Kościół oraz plac na zewnątrz i parking będą dobrze nagłośnione. Proszę w tym dniu wieczorem nie stawiać samochodów na parkingu a wzdłuż ulic. Program Wielkiego Tygodnia zostanie podany w następną niedzielę. Wszystkie jego punkty będziemy realizować. Zachęcam też do zerknięcia w materiały na Wielki Tydzień, które roznosiłem w minionym roku. 2) Ponieważ zawsze przed świętami jest zbiórka na kwiaty – dekorację Grobu Pańskiego, w tym roku chcielibyśmy prosić, aby takie ofiary złożyć na tacę w następną niedzielę. Prosimy o bogatszą tacę. Gdyby ktoś chciał w innym czasie złożyć taką ofiarę można ją wrzucić do koszyczka pod chórem. 3) Nie będzie teraz zbiórki na utrzymanie cmentarza. Taką zbiórkę przeprowadzimy w tym roku w innym czasie. 4) Trwa jeszcze sezon grzewczy. Obecny jest nie tylko długi ale i wymagający. To też pierwszy rok, kiedy grzejemy kościół non stop. Do tej pory zużyliśmy już ponad 3000 l oleju opałowego i dokupiliśmy w tym tygodniu kolejne 800 litrów. Z tym dokupionym to koszt prawie 12000 zł. Nie wszystko zostanie zużyte, a zostanie na następny sezon. W tym sezonie to ponad 10000 zł. Wydaje się to dużo. Niemniej jednak porównując ogrzewanie w domach jednorodzinnych to chyba jednak w miarę. Dla porównania w minionym roku poszło ok. 2300 l. oleju czyli ponad 7000 zł. Nie jest to tanie ogrzewanie. Składacie się jednak na nie za opłatki składając ofiarę na ten cel, więc też dobrze jest mieć ciepło. Czy starcza? Tej zimy tych ofiar starczyło na połowę zapłaty za olej. Mieliśmy zakupiony olej z oszczędzonych pieniędzy parafialnych w tamtym roku. W tym czasie mam nadzieję, że nikt nie marzł w kościele. Nie jest to ogrzewanie bardzo nowoczesne – były 4 drobne awarie wymagające przyjazdu serwisanta, jednak nawet mimo braku ogrzewania przez jedną dobę temperatura w kościele tylko nieznacznie spadła. Zakupione już są dwa zbiorniki na olej po 1500 l każdy. 5) Dziękuję za wywiezienie kamienia Panu Andrzejowi, który leżał za parkingiem. Chcemy rozebrać też toaletę, która tam się znajduje. Gdyby ktoś potrzebował gruzu, a przy okazji pomógł w rozbiórce, to proszę o kontakt. Czy potrzebna jest w tamtym miejscu toaleta? Czy wystarczy ta pod kościołem? Potrzeba też poprzycinać drzewa. 6) Potrzeba pewnych inwestycji w Domu Parafialnym: wymiana komina – jest już mocno popękany i się sypie; naprawa balkonów – bo także już są bardzo zniszczone. Potrzebne są też zmiany w kotłowni. 7) Wykonywane są ołtarze oraz tabernakulum. Powoli zbieramy pieniądze na zapłatę za nie. Już 13500 zł jest zapłacone. I jest jeszcze do zapłaty 10000 za okna. Nagłośnienie jest już w pełni sprawne i opłacone. Mam nadzieję że jest dobry odbiór.
  9. Święty Maksymilian Kolbe mówił, że wszystko co robił było na chwałę i cześć Niepokalanej. Ufam, że to co wspólnie robimy to także na chwałę Niepokalanej i Ona się o wszystko zatroszczy. Chociaż podejmujemy pewne dzieła wcześniej, jeszcze bez pieniędzy, ale jak dotąd Maryja się troszczy o nas i o to co robimy.
  10. Msze Święte w tym tygodniu są sprawowane w następujących intencjach: (kartka).
  12. Wczoraj w Chełmie zmarł były nasz parafianin ś.p. Józef Błaziak. Msza Święta będzie odprawiona w Chełmie w par. Chrystusa Odkupiciela, a zostanie pochowany na naszym cmentarzu parafialnym obok swojej żony. Data pogrzebu jest jeszcze nie ustalona. Polećmy Go Bożemu Miłosierdziu, przez wstawiennictwo MB. Zdrowaś Maryjo …, Wieczny odpoczynek … .