VII Niedziela w ciągu roku A.D. 2020 – 23 lutego 2020 r.

1. Już w tym tygodniu rozpoczniemy Wielki Post. To czas pokutny. Cnota i praktyka pokuty jest konieczna aby przygotować się do Świąt Paschalnych. Najpierw jednak jest potrzebne nawrócenie serca, z którego dopiero będzie wypływać zewnętrzna praktyka pokuty (osobista i wspólnotowa), ukierunkowana ku dobru i miłości bliźnich. To też okazja, aby modlić się za wszystkich grzeszników – także i tych będących daleko od Boga. Rozpoczynamy dzisiaj Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Zachęcam do modlitwy ekspiacyjnej – wynagradzającej za grzechy pijaństwa.
  2. Przez cały Wielki Post zachęcam do większej gorliwości w naszych modlitwach osobistych oraz w udziale w Liturgii Wielkopostnej i nabożeństwach pokutnych. Zachęcam do skorzystania z sakramentu pokuty (nie tylko podczas rekolekcji, ale także na początku tego okresu, czy jak będzie potrzeba także bliżej Świąt).
  3. W Środę Popielcową Msze Święte z posypaniem głów popiołem, o godz. 9.00 i 17.00. Post ścisły w tym dniu obowiązuje wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60 roku życia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje osoby, które ukończyły 14 rok życia. Dobrze jest jednak już także dzieci wprowadzać w tą praktykę. W tym miejscu ważne przypomnienie o naszej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych także w każdy piątek roku, natomiast post jest związany także z powstrzymaniem udziału w zabawach. Palmy można zostawić przy zakrystii.
  4. W Wielkim Poście nabożeństwo Gorzkich Żali w niedzielę po Mszy Świętej o godz. 9.00 i w środy po Mszy Świętej. Droga Krzyżowa w piątki, po Mszy Świętej. Adoracja Najświętszego Sakramentu, w czwartki przed Mszą Świętą, od godz. 15.30. Rekolekcje wielkopostne odbędą się w dniach 13 – 15 marca, poprowadzi je Ks. Karol Bernatek z Kijan. Podczas Mszy Świętej w ciągu tygodnia (o godz. 16.00), będą krótkie homilie.
  5. W sobotę zapraszam dzieci na spotkanie do Domu Parafialnego na godz. 10.00, Służbę Liturgiczną na godz. 12.00, a młodzież przygotowująca się do bierzmowania na godz. 14.00.
  6. Za tydzień, o godz. 14.00 pierwsza konferencja przedmałżeńska.
  7. Za tydzień w niedzielę, zapraszam na godz. 15.30 do kościoła na film „Dwie Korony”. Tak do kościoła. To film dokumentalno – fabularyzowany, jedyny o Św. O. Maksymilianie Maria Kolbe. Zamówiłem już duży ekran i projektor. Liczę na waszą obecność.
  8. Dziękuję Paniom sprzątającym kościół. (kartka)
  9. W zakrystii można sprawdzić listy na pielgrzymki do Wilna i Kotliny Kłodzkiej. Można podać pesele, gdyby ktoś tego nie zrobił.
  10. Na okna złożono ofiarę w kwocie 200 zł. Bóg zapłać.
  11. Msze Święte w tym tygodniu są sprawowane w następujących intencjach: (kartka).
  12. Zapowiedź przedślubna: Łukasz Michał Mrugała, kaw. i Olga Teresa Rozwałka panna, oboje z Oleśnik, par. tut.
  13. Polecamy prasę katolicką: Gość Niedzielny, Niedzielę, Mały Gość Niedzielny.
  14. We wtorek odbędzie się pogrzeb ś.p. Czesławy Kulisz, o godz. 14.00, wcześniej o 13.30 różaniec. Rodzina zaprasza na różaniec do kościoła także dzisiaj na godz. 14.00. Polećmy ją Bożemu Miłosierdziu przez wstawiennictwo Matki Bożej: Zdrowaś Maryjo, Wieczny odpoczynek.